top of page

Profesyonel Eğitim ve Gelişim

Okullar, öğrencilerini henüz daha adı konmamış iş alanlarına, ekonomik, kültürel ve teknolojik bağlamda toplumsal değişimle birlikte  küreselleşmeyle ortaya çıkan kaçınılmaz gelişmelere ve çevresel dönüşümlerle birlikte “geleceğe” hazırlamaya çalışıyor. Günümüzde öğrenme ortamları, öğrencilerin kendi hızında ve hazır olduğu zaman öğrenmesine fırsat sunan esnek ortamlara evriliyor. Toplumsal ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak da eğitim bilimlerinin ve öğretmenin rolü değişmektedir. Bu süreçte öğretmenler öğrenmeye ve gelişmeye açık, sürekli merak eden, araştıran, gözlemleyen, esnek, empati yeteneği gelişmiş, dönüşen ve dönüştürebilen, rehberlik yapan bir sorumluluk yüklenmiştir. Eğitimcinin değişen koşullara kendini hazırlayabilmesi, ilerlemesi ve büyümesi için mesleki öğrenme ortamları çok önemli ve gereklidir.

Hisar Okulları Profesyonel Eğitim ve Gelişim Komitesi (Hisar PEG), Hisar Okulları’nda ilk günden beri var olan profesyonel gelişim ve büyüme faaliyetlerini daha da ileri taşıma görevini yürütmektedir. Akademik ve idari kadromuzun değişen dünyaya daha hızlı uyum sağlayabilmesi için bilgi, beceri, yetkinlik geliştirmeye yönelik eğitim politikaları ve programlarına dair gerekli çözüm önerileri oluşturmaktadır. Bu doğrultuda bireysel ve bölüm bazlı ihtiyaçlar başta olmak üzere öğretmenin değişen rollerine uygun olarak profesyonel gelişim programları planlar ve hayata geçirir.

Bu kapsamda yürütülen eğitimlerimizden ve projelerimizden bazıları şu şekildedir:

  • Harvard Graduate School of Education (HGSE) -  Online Öğretme ve Öğrenme için Stratejiler Geliştirme (Developing Strategies for Online Teaching and Learning)

  • Teachers College, Columbia University Center for the Professional Education of Teachers (CPET) - Coaching for Change: K12 seviyesinde bazı bölüm başkanları ve okul yöneticilerinin aldığı değişime liderlik programı

  • Teachers College, Columbia University Center for the Professional Education of Teachers (CPET) - Best Practices for Blended Learning: K12 seviyesinde bazı öğretmenlerimizin aldığı harmanlanmış eğitimde en iyi uygulamalarla ile ilgili program

  • Ayrıca Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümümüz ve tüm okullarımızdan öğretmenlerimiz alanında uzman kişilerden öğrenci gelişimiyle ilgili süpervizyonluk almaya devam etmektedir. 
     

Hisar Okulları olarak öğretmenlerimizin akademik birikimlerine yatırım yapmanın öneminin bilincinde olarak öğretmenlerimize yıl boyunca çeşitli eğitim olanakları sunuyoruz.

Hisar PEG Süreci

Columbia University CPET Teachers' Academy

 

The Center for the Professional Education of Teachers (CPET) is an organization of Teachers College, Columbia University, that is devoted to advancing global capacities in teacher education, research and whole school reform. CPET has been a leader in providing professional development services to schools in New York City and beyond.

 

Please click to get more information about the partnership between Hisar School and Columbia University.

hisar_logo.png
bottom of page